Spoti.pl

x
avatar

dawid_brykalski

Dołączył(a) do spoti.pl 2011-06-28

Opublikowanych dokumentów: 23

Subskrybentów: 6

Subskrypcji: 26

Imię i nazwisko:

Dawid Brykalski

Data urodzenia:

1973-05-16

Państwo, miasto:

Polska, Łódź

Moja strona:

http://profeo.pl/dawid-br ykalski-1

O mnie:

Dawid Brykalski – Łodzianin, absolwent wydziału Socjologii i Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego. Pisarz, redaktor i dziennikarz. Żyje z pisania i szkolenia. Ma na koncie ponad 4 tys. publikacji w prasie i Internecie, trzy książki. Przygotowuje kolejne oraz prowadzi dla firmy TQL szkolenia z zakresu kreatywnego pisania. Dziecięciem będąc chciał zostać terrorystą porywającym morskie okręty, lecz pod wpływem lektur zmienił poglądy i chciał być Conanem. Najlepiej barbarzyńcą. Jednak ze względu na wadę wzroku, określoną jako „brak widzenia obłocznego” (zapis oryginalny z karty powołania), nie został przyjęty nawet do wojska. W wieku młodzieńczym zaczął publikować w fanzinach i pismach fanowskich związanych ze środowiskiem fantastyki. Przez następne kilka lat z sukcesami pisywał dla „Fantastyki”, „Feniksa”, „Talizmanu”, „Magii i Miecza”, „Portalu”, „SFery”, „SFinksa” i innych pism traktujących o fantasy, sf, horrorze i pochodnych.

Zainteresowania:

Jako jedynemu, jak dotychczas, z polskich dziennikarzy udało mu się przeprowadzić wywiad z wybitną amerykańską pisarką Ursulą K. LeGuin. Okres „fantastyczny” zamknął się dla Brykalskiego publikacją trzech książek. „Nie ma tego złego, co na gorsze by nie wyszło” – powieści fantasy, „Autostopem przez wyobraźnię” – zbioru opowiadań oraz zbioru wywiadów z pisarzami „Rozmowy przekorne”, które wzbudziły wiele kontrowersji w tzw. fandomie. Swoje muzyczne zainteresowania i fascynacje autor pogłębiał dzięki współpracy z „Machiną”, „Teraz Rockiem”, „Muzą”, „Metal Hammerem” i innymi pismami tej branży. Pisywał dla nich recenzje, artykuły, relacje. Przeprowadzone z muzykami wywiady niebawem ukażą się zebrane w książce „Sprzedać duszę diabłu”. Mimo życiowego motta człowiek człowiekowi wilkołakiem, jest otwarty na ludzi, a czasem nawet życzliwy. Ma niewielu oddanych przyjaciół oraz kilku zajadłych wrogów. I bardzo dobrze, gdyż to wrogowie świadczą o nas samych.

Lista publikacji

 • okładka
  2012-05-09 00:50
  Wyłącznie dobrzy idą do nieba
  Kiedy byłem piękny i młody pisywałem opowiadania sf. Jedno z nich traktowało o Freddie Mercury'm. Życie jednak zweryfikowało fantazję... I wystarczy wybrać się na koncert Alla Vienna i chóru Vivid Singers, by usłyszeć CAŁE "Bohemian Rhapsody". Opowiadanie pochodzi z książki "Autostopem przez wyobraźnię".
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2012-02-01 20:22
  Sprzedać duszę diabłu recenzja w Gazecie Wyborczej
  Tak opisano moje wywiady w GW. Ładnie opisano.
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-29 23:54
  Władysław Komendarek NIE ULEGAM ŻADNEJ MANIPULACJI
  Wywiad z bezkompromisowym muzykiem. Rozmawia Dawid Brykalski.
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-16 20:18
  Sprzedać duszę diabłu
  „Sprzedać duszę diabłu” to książka, dzięki której można przekonać się o sile ludzkiej pasji i charakteru. Autor zamieścił w niej wywiady, przeprowadzone w latach 2004-2010 z indywidualnościami sceny muzycznej – m.in. z Garym Moorem, Danielem Lanois, Ianem Gillanem, Jamesem LaBrie czy Stevem Vai’em. Choć różnią ich style i gatunki, wszystkich łączy niezaprzeczalne oddanie muzyce. Również konsekwencja artystycznych działań oraz wewnętrzne przekonanie o konieczności bycia sobą, na przekór zakłamanemu światu show-biznesu. Zawarte w książce wypowiedzi są szczere i prawdziwe, czasami dowcipne i rubaszne, a często wręcz intymne. Padają więc w książce słowa o trudnych wyborach i popełnionych błędach, o radości, ale i o bólu tworzenia, o artystycznych poszukiwaniach i „wyzwalaniu” z siebie przy pomocy muzyki. Muzyki, która pozostaje dla tych niezwykłych ludzi sposobem na życie, na ciągłe określanie samego siebie i swych emocji. A nie wypadkową chłodnej kalkulacji pod dyktando aktualnie panujących mód i trendów, przynoszącej łatwy zysk. Z takim podejściem łączy się nierozerwalnie uczciwość wobec siebie i fanów, która każe tworzyć zawsze coś własnego, poszukiwać, ale pozostawać przy tym wiernym samemu sobie, a czasami nawet zagrać… Ponad 5-godzinny koncert! Tytuł książki przywołuje – nie bez powodu – postać Roberta Leroy’a Johnsona, do dziś określanego mianem króla gitary bluesowej. Według legendy zawdzięczał on swój wielki talent paktowi z diabłem.
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-14 21:34
  Marek Oramus ŻYJĘ TAK JAK UMIEM
  Marek Oramus (ur. 23 marca 1952 w Sieprawiu pod Krakowem) – polski pisarz fantastyki i publicysta. W 1975 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, następnie Pomagisterskie Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim w 1977. Od 1972 roku współpracował z gliwickim oddziałem "Tygodnika Studenckiego Politechnik". Był też zastępcą redaktora naczelnego "itd". W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w "Przeglądzie Technicznym", za co otrzymał nagrodę "Fantastyki". Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach "Fenixa", później "Nowej Fantastyki". 55 z nich ukazało się w książce Rozmyślania nad tlenem. Debiutował w 1972 roku na łamach "itd" humoreską Paczka, zaś jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie Eutanazja zamieszczone w 1975 na łamach "Politechnika". Debiut książkowy to opublikowana w 1983 powieść science fiction Senni zwycięzcy, zaliczana do nurtu fantastyki socjologicznej. Przedstawia wizję zamkniętego, manipulowanego społeczeństwa odnoszącą się do polskiej rzeczywistości lat 80. XX wieku. W 2007 na uroczystości Z okazji 25-lecia pisma "Fantastyka" został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wywiad ten ukazał się w książce "Rozmowy Przekorne". Coś jest na rzeczy...
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-05 22:27
  Doogie White W OSTATECZNOŚCI MOŻE BYĆ HRABIA
  W wikipedii napisano: Doogie White (ur. 7 marca 1960 w Motherwell) - szkocki kompozytor i wokalista rockowy znany głównie ze współpracy z grupą Rainbow. W l. 1984-88 występował z własnym zespołem LaPaz, a następnie śpiewał w Midnight Blue i Praying Mantis (1991 oraz 2003). W 1994 r. do współpracy zaprosił go Ritchie Blackmore, z którego zespołem występował do 1997 r. W 2000 r. związał się z zespołem Cornerstone, z którym nagrywa i koncertuje do dzisiaj. W międzyczasie współpracował także z Yngwie'em Malmsteenem. Obecnie występuje w grupie heavy metalowej Tank. Mnie udało się dowiedzieć trochę więcej.
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-05 20:53
  Stary łowca i góry
  Ernest Hemingway wysłał swego bohatera na morze. No i tam była akcja... Wiadomo powszechnie jaka. Postanowiłem złożyć hołd pisarzowi i jego umiejętności pisania o zwykłych sprawach w sposób niezwykły. Wyekspediowałem mego bohatera w niedaleką przyszłość, w góry, na inną planetę. A tam jakieś smoki.
  Status: Gotowy
  Czytaj

 • okładka
  2011-11-04 11:37
  Jimi Muzykant
  Nigdy nie mogłem się pogodzić z tym, że polskie lektury kończą się zazwyczaj tak fatalnie. Napisałem więc własną wersję "Janka Muzykanta". Niech chłopak ma coś z życia...
  Status: Gotowy
  Czytaj


Pomoc