Nie posiadasz konta?
Na stronie, na którą zostaniemy następnie przekierowani, zobaczymy już pełny panel naszego Internetowego Konta Pacjenta. Tutaj możemy sprawdzić informacje związane z receptami, terminarzem wizyt, skierowaniami czy zwolnieniami, a także paroma innymi rzeczami. Wystarczy kliknąć odpowiednią zakładkę - pokazujemy je poniżej.
Przejdźmy po kolei przez każdą z zakładek, które znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta.
W tej zakładce można znaleźć wszystkie swoje recepty, od tych zrealizowanych po będące w przygotowaniu. Lista obejmuje zarówno te tradycyjne, papierowe, jak i wystawiane przez internet e-recepty. Jest także możliwość zobaczenia ich, a więc również sprawdzenia np. dawkowania przepisanego leku. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, w szczególności dla starszych osób.
E-recepty na koncie IPK.
Tutaj pojawi się spis naszych wizyt: historia tych, które już odbyliśmy, oraz lista zaplanowanych. Jeśli jest ich dość dużo, wygodnym narzędziem jest wyszukiwarka – po prostu wpisujemy tam nazwę placówki i zakres dat, w których odbyła się poszukiwana wizyta, a system ją znajdzie.
Zaplanuj wizytę lekarską online w Internetowym Koncie Pacjenta
Tutaj, jak nazwa wskazuje, znajdziemy nasze skierowania na badania, ale nie tylko – także skierowania do uzdrowisk finansowanych przez NFZ lub na rehabilitację. Dzięki IKP można śledzić ich realizację i pilnować terminów, każdemu może zdarzyć się przecież, że pomyli daty ważności skierowań i badania przepadają lub trzeba udać się do lekarza, by wystawił kolejny dokument. Dzięki IKP możemy tego uniknąć.
Skierowania lekarskie podobnie jak recepty, zamawianie wizyt lekarskich również są dostępne online.
W tym miejscu znajdują się nasze zwolnienia, np. chorobowe, jednak tylko te, które zostały wystawione elektronicznie – nie pojawią się tutaj zaświadczenia lekarskie, które otrzymaliśmy jedynie w formie tradycyjnej, czyli na papierze. W przypadku wystawienia zwolnienia elektronicznie wersja papierowa nie jest potrzebna.
Tutaj znajduje się nie tylko lista wykupionych przez nas medykamentów, lecz także spis leków, które zostały dopuszczone do obiegu w Polsce i wyrobów medycznych finansowanych przez NFZ. W tej zakładce, podobnie jak w „Wizytach”, do dyspozycji jest wyszukiwarka, do której wystarczy wpisać nazwę leku oraz miejsce i zakres dat jego zakupu, by zobaczyć wszystkie informacje, które go dotyczą. Z kolei po kliknięciu „Szczegóły” pojawi nam się zakładka ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zakupionego przez nas leku – numer recepty i sam dokument, nazwisko lekarza, który nam go wystawił, w jakim procencie są dane leki refundowane, a także daty wystawienia i zrealizowania recepty.
Apteczka online - nasze leki przepisane przez lekarza i nie tylko.
W pierwszej z nich znajduje się ankieta dotycząca zdrowego stylu życia, dzięki której możemy ogólnie zorientować się, czy w odpowiedni sposób dbamy o własne zdrowie. Aby ją wypełnić, trzeba nacisnąć „Przejdź do ankiety”, a następnie odpowiedzieć na pytania. Kiedy to zrobimy, można pobrać zalecenia dotyczące np. profilaktyki zdrowotnej czy programy profilaktyczne NFZ i zapoznać się z radami odnoszącymi się do odpowiedzi, których udzieliliśmy w ankiecie.
Pamiętajmy jednak, że są to tylko ogólne informacje, nic nie zastąpi kontaktu z lekarzem, dlatego jeśli nie czujemy się do końca dobrze, umówmy się na wizytę – tradycyjną lub online.
Ostatnia zakładka, „Uprawnienia”, zawiera wszelkie informacje o naszych uprawnieniach i udzielonych (przez nas lub nam) zgodach. Jak widać na powyższym zdjęciu, znajdują się tam nasze dane kontaktowe, dzięki którym, jeśli je uzupełnimy, możemy np. dostać receptę SMS-em. Dalej zamieszczony jest przycisk, dzięki któremu możemy sprawdzić informacje dotyczące naszej POZ oraz, jeśli pojawi się potrzeba, wybrać lekarza, pielęgniarkę czy położną, którzy będą świadczyć usługi właśnie w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tego typu opieki finansowanej ze środków publicznych w ramach umowy z NFZ, wystarczy tylko uzupełnić odpowiednią deklarację na stronie. Najniżej znajduje się część dotycząca uprawnień – tam możemy sprawdzić, komu udostępniliśmy swoje dane medyczne lub do czyich sami mamy dostęp. Z poziomu strony można również nadawać lub uzyskiwać takie upoważnienie – wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę i wcisnąć przycisk, który się tam znajduje, a system poprowadzi nas dalej. Dodatkowo możemy wspomniane dane udostępnić również placówkom medycznym czy ich pracownikom – zrobimy to tak samo, jak w przypadku opisanym wyżej, a więc wystarczy wejść w interesującą nas zakładkę i kliknąć znajdujący się tam przycisk. Jak widać, chociaż strona Internetowego Konta Pacjenta jest rozbudowana, jest też przystępna i łatwa w poruszaniu się – po zalogowaniu się mamy przed sobą czytelny panel, za pomocą którego możemy swobodnie poruszać się po IKP. Korzystanie z niego pomoże usystematyzować i usprawnić załatwianie różnych spraw związanych z leczeniem, których czasem bywa naprawdę dużo, dlatego warto rozważyć założenie takiego konta. A co ze wspomnianymi e-receptami czy e-skierowaniami – czym są i czy można uzyskać je przez IKP? O tym w naszym kolejnym poradniku!