Poznaj Messenger na komputerze (desktopie) – łącz się z bliskimi w sieci i prowadź wideo rozmowy dzięki komunikatorowi Facebooka

Poznaj Messenger na komputerze (desktopie) – łącz się z bliskimi w sieci i prowadź wideo rozmowy dzięki komunikatorowi Facebooka
autor
 • Do czego służy messenger?
 • Co trzeba zrobić, żeby korzystać z messengera? - czyli rejestrowanie się w serwisie lub w aplikacji.
 • Różne widoki messengera na komputerze.
 • Funkcjonalności i ikonki messengera.

Nie tylko w dobie przymusowego ograniczania kontaktów bezpośrednich, lecz także na co dzień – możliwość i umiejętność łączenia się z bliskim na odległość przydadzą się zawsze. Programów, dzięki którym jest to możliwe, jest cała masa. Jak jednak z nich korzystać? Spokojnie, to nie czarna magia, damy radę!


 • Messenger to odpowiedź na dzisiejsze potrzeby, kiedy coraz bardziej rozjeżdżamy się po świecie
 • Używanie aplikacji nie jest skomplikowane, wystarczy mieć konto na Facebooku
 • Messengera można mieć również zainstalowanego na telefonie – wtedy korzystanie z niego jest jeszcze wygodniejsze i możliwe prawie wszędzie

Istnieje mnóstwo sposobów na łączenie się z bliskim na odległość – najpowszechniejszym z nich jest rozmowa telefoniczna, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy prawie wszyscy mam telefony komórkowe. Wraz z postępem technologii można jednak łączyć się z innymi także w sposób, dzięki któremu możemy się widzieć. Jedną z aplikacji, która to umożliwia, jest Messenger. Czym jest oraz jak z niego korzystać? O wszystkim w dalszej części artykułu.
 

Aplikacja Messenger – podstawowe informacje

Messenger to aplikacja, której podstawowa funkcja to możliwość przesyłania wiadomości tekstowych, ale oprócz tego umożliwia ona również połączenie głosowe oraz wideorozmowy. Komunikator jest połączony z kontem na Facebooku, więc jeśli już je masz, posiadasz też Messengera. Jeśli nie, wystarczy założyć konto na portalu i już masz dostęp do aplikacji! Jak to zrobić? Spójrz na poniższe zdjęcie:
 

./uploads/SPOTI/6b506b979217c285441ee1df31956f0b.png

Aby zarejestrować się na portalu, wystarczy, że wypełnisz zaznaczone pole i klikniesz „Zarejestruj się”. Zarejestrowanie lub zalogowanie się na stronie jest konieczne, ponieważ od niedawna nie ma możliwość korzystania z Messengera bez Facebooka. Założenie takiego konta, jak widać, jest jednak proste. Przejdźmy zatem dalej.
 

Zainstaluj, włącz, otwórz – zaczynamy korzystać z Messengera

Skoro mamy już założone konto na Facebooku, czas zacząć korzystać z aplikacji do łączenia się z bliskimi. Gdzie ją znajdziemy?
 

./uploads/SPOTI/9395dc0a8f559533ba9a8cca93625a34.png

W obydwu zaznaczonych czerwonymi ramkami miejscach znajduje się aplikacja – w zależności od tego, gdzie klikniemy, otworzy nam się w większym lub mniejszym widoku. Jako pierwszy omówimy czerwony kwadrat po prawej stronie powyższego zdjęcia.
 

Możliwość nr 1

./uploads/SPOTI/ce4502bee251f68a4764caba2411a30d.png

Ramka 1 - W tym miejscu wpisujemy imię i nazwisko osoby, z którą chcemy się skontaktować – jeśli mamy ją w znajomych, wyświetli nam się na liście zaznaczonej numerem 2 na zdjęciu.

Ramka 2 - W tym miejscu znajduje się lista naszych znajomych na Facebooku: pojawiają się na niej osoby, które są dostępne, czyli korzystają aktualnie z portalu, co będzie oznaczone zieloną kropeczką przy imieniu i nazwisku danego użytkownika. Czasem zamiast kropeczki pojawiają się minuty lub godziny – to znaczy, że dana osoba była dostępna tyle minut lub godzin temu, ile pokazuje nam strona. Wygodne jest to, że nasi znajomi są ułożeni według częstotliwości, z jaką z nimi piszemy, czyli im częściej się z kimś kontaktujemy, tym wyżej jest on na liście – tę część nazywamy chatem Facebooka.

Ramka 3 - Ostatni punkt to okno konwersacji – otwiera się, kiedy klikniemy na liście chatu na imię osoby, z którą chcemy porozmawiać. Omówieniem tego punktu zajmiemy się poniżej szczegółowo, tak aby dokładnie wiedzieć, co oznaczają kolejne funkcje:

./uploads/SPOTI/45287d6255b7a38cd37152624890e3ea.png

Na górze okna:


 • kamera – klikając na nią, rozpoczniemy wideorozmowę, czyli połączenie, dzięki któremu, rozmawiając, możesz zobaczyć swojego rozmówcę, a także on może zobaczyć ciebie. By to się stało, oboje musicie wyrazić zgody na użycie kamer przez aplikację – jeśli tego nie zrobisz lub twój komputer nie ma wbudowanej kamery, niestety połączenie z obrazem nie będzie możliwe
 • słuchawka – kliknięciem tutaj nawiążesz połączenie głosowe, podobnie jakbyś rozmawiał przez telefon
 • koło zębate – dzięki temu rozwiniesz opcje Messengera, m.in. będziesz mógł wyciszyć daną konwersację, czyli sprawić, by wiadomości do ciebie przychodziły, ale powiadomienia o nich już nie, lub utworzyć grupę – dzięki takim zbiorczym konwersacjom można jednocześnie łączyć się z kilkoma osobami, np. wszystkim wnukami czy dziećmi! Opcja ta obejmuje także wideorozmowy i połączenia głosowe, co oznacza, że wszyscy w grupie mogą się np. widzieć przez kamerę podczas wideorozmowy.

Możliwość numer 2

Jeśli klikniemy na napis „Messenger” po lewej stronie, automatycznie otworzy nam się okno konwersacji:
 

./uploads/SPOTI/928848014518b8ee3f85ba4af6bb7331.png

Ramka nr 1 - W tym miejscu znajdują się tylko dwie ikony – pierwsza, koło zębate, to opcje, które służą do porządkowania naszych konwersacji. Dzięki temu możemy np. wyświetlić jedynie nieprzeczytane czaty. Dzięki drugiej ikonie rozpoczniemy nową rozmowę – otworzy nam się pusta konwersacja i wolne pole na górze, gdzie będziemy mogli wpisać adresata swojej wiadomości.

Ramka numer 2 - Tutaj znajduje się lista naszych konwersacji, czyli chronologicznie ułożone rozmowy, które odbyliśmy. Wyszukiwarka ponad nią umożliwi nam szybkie wyszukanie rozmowy z konkretną osobą lub grupą.

Ramka numer 3 - Środkową, główną część ekranu, zajmuje konwersacja – tutaj wyświetlają się wiadomości, które wysłałeś i dostałeś, na dole również znajduje się pole, gdzie można wpisać tekst i wysłać kolejną wiadomość.

Ramka numer 4 - Te ikony znasz już z pomniejszonego okna konwersacji: słuchawka umożliwia połączenie głosowe z osobą, z którą mamy otwartą rozmowę, a kamera – wideorozmowę. Kiedy z kolei klikniemy „i” w kółeczku, zniknie cały panel boczny, czyli wszystko, co znajduje się po prawej stronie okna konwersacji, a co omówimy w kolejnych punktach.

Ramka nr 5 - W tym miejscu widzimy informacje o osobie, z którą się kontaktujemy

Ramka nr 6 - Tutaj, tak jak widać na zdjęciu, znajduje się lista opcji podobna do tej, która rozwija się, kiedy w poprzedniej opcji klikniemy na ikonę koła zębatego, tym razem jest jednak podzielona na „Opcje” i „Prywatność i pomoc”. Warto rozwinąć te listy i dowiedzieć się, jak możemy zarządzać naszymi konwersacjami. Na samym dole mam kolejne dwie listy – wysłanych zdjęć oraz plików. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy przewijać całej konwersacji, by znaleźć któryś z tych plików. Zdecydowanie szybciej odnajdziemy je w tym miejscu.

Co jeszcze oferuje Messenger?

W okienku konwersacji, pod polem, gdzie możemy wpisać tekst, znajduje się jeszcze kilka ikon. Co oznaczają niektóre z nich?
 

./uploads/SPOTI/943c3a9ce2252bbdfe8dbcdc0b388470.png


 • Pierwsza z nich, obrazek, umożliwia nam dodawanie zdjęć i filmów – kiedy na nią klikniesz, otworzy się okno, dzięki któremu możesz znaleźć na komputerze fotografie lub nagranie, które chcesz wysłać. Wystarczy wtedy kliknąć na nie dwa razy, by wybrany plik został automatycznie zamieszczony w wiadomości na Messengerze, a następnie wysłać. Uwaga! Niektóre z tych plików mogą być zbyt duże, aby dało się je wysłać przez aplikację – w tym wypadku trzeba spróbować zrobić to e-mailem.
 • Przedostatnia ikona na liście, spinacz, pozwala nam wysłać innego rodzaju pliki, np. tekstowe czy w formacie PDF. Procedura ich wysyłania jest identyczna jak przy zdjęciach i filmach. Niestety, w tym przypadku również często zdarza się, że plik jest zbyt duży, by przesłać go Messengerem – wtedy trzeba szukać innych sposobów.
 • Ostatnia ikona, aparat, to możliwość zrobienia zdjęcia aparatem komputera – do tego potrzebujesz jednak kamery. Tak zrobioną fotografię można bezpośrednio wysłać w konwersacji.

Dzięki aplikacji można również dzielić się innymi stronami internetowym.

1. Zaznacz w oknie przeglądarki wybrany link, czyli adres internetowej danej strony, tak jak na powyższym zdjęciu. 

./uploads/SPOTI/a0a47b920d6cbe71b60a4b9e0b31d654.png

2. Wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję „Kopiuj”.
3. Przenieś się na Facebooka, gdzie masz otwartą konwersację z osobą, której chcesz wysłać link. 
4. Kliknij na pole tekstowe.
5. Wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję „Wklej”;
6. Wyślij wiadomość.

I gotowe!
 

0 komentarzy
Sortuj według
By komentować wpisy zaloguj się lub stwórz konto